Pizza ajaloost

Huvitavaid fakte pizza ajaloost

Tegelikult sai pizza oma alguse vanade kreeklaste poolt, kes valmistasid suuri lapikuid ja ümaraid leibasid, millele nad panid oliivõli, vürtse, kartuleid jms. Sellel ajal polnud tomateid veel avastatud. Mõned sajandid hiljem jõudsid need lapikud leivad ka Itaaliasse, kus neid 18. sajandil hakati nimetama “pizzadeks”. Neid müüdi nii tänavatel kui turgudel ning nauditi tihtipeale “au naturel”. Kuna neid oli suhteliselt odav valmistada, nad olid maitsvad ja kõhtu täitvad, müüsid neid tänavakaubitsejad kogu Napolis.

Tomatite kasutuselevõtt ja kuninganna külaskäik mõjutasid pizza arengut ning hakati valmistama pizzasid kujul, mida me teame ja naudime täna. Areng pitaleivast pizzani oli loomulikult pikk ja aeglane, kuid mõningad märkimisväärsed aastaarvud on ajaloos siiski täpselt teada.

1830. a avati esimene pizzeria Napolis “Port Alba”. Algselt oli pizza vaeste toit, kuid oma krõbeda põhjaga jõudis pizza peagi ka kuningakojani.

1889. a on pizza ajaloos teine suur teetähis. Sel aastal viibis Savoy kuninganna Margherita oma residentsis Napolis. Kuninganna oli pizzast palju kuulnud ja otsustas ka ise selle ära proovida. Kutsuti kohalik pizzameister, kes pakkus kuningannale äsja väljamõeldud täidisega pizzat. See tänaseks juba klassikaliseks saanud pizza kandis tookord esmakordselt Itaalia lipu kauneid kirkaid värve, mida esindasid tomatipüree, värske basiilik ja valge mozzarella juust. Sellest ajast kutsutakse seda Margherita pizzaks ning need kolm toiduainet ongi pizza põhikomponendid. 1

9. sajandi algusaastail rändas Lõuna-Itaaliast USA-sse välja tuhandeid talupoegi lootuses Uuest Maailmast paremat elu leida. Nendega koos jõudis USA-sse ka pizza ja saavutas seal õige pea ülisuure populaarsuse. Arvatakse isegi seda, et pizza jõudis Euroopasse mitte üle Alpide Itaaliast, vaid ümber nurga Ameerika kaudu.

Tänapäeval on pizza levinud üle kogu Euroopa. Esimene Pappa Pizza pizzeria avati 1995 aastal.